
Vyberáme rekuperáciu
Centrálnu rekuperačnú jednotku pre celý objekt je potrebné voliť takú, aby mala dostatočný výkon s prihliadnutím na potreby obyvateľov a veľkosť objektu, ale aj na dĺžky rozvodov a s tým spojenými tlakovými stratami.
Pre výpočet optimálneho vetraného množstva vzduchu sa používa viacero metód. Jedna metóda posudzuje veľkosť vnútorného objemu, kde sa uvažuje o úrovni 0,3 – 0,6 objemu vzduchu za hodinu. Druhá prihliada na počet osôb v objekte, kde sa počíta s výmenou vzduchu na úrovni 15 – 30 m3/hod/osoba. Obidve metódy majú relatívne veľký rozptyl a tak pre ilustráciu vytvoríme imaginárny model, ktorý by nám mal dať jednoznačnú odpoveď, akú výkonnú rekuperačnú jednotku potrebujeme.
Model dvojpodlažný dom, v ktorom býva 4-členná rodina
Ako model použijeme dvojpodlažný dom s obytnou plochou 130 m2 a vnútorným objemom 350 m3, v ktorom býva 4-členná rodina.
Podľa prvej metódy potrebujeme na objem 350 m3 výmenu vzduchu na úrovni 105 – 210 m3/hod. Podľa druhej metódy pre potreby 4-člennej domácnosti potrebujeme 70 -120 m3/hod.
Aby sa mohla zabezpečiť takáto výmena vzduchu, musíme zobrať do úvahy reálne tlakové straty celého systému rozvodov a to, že pracovný výkon rekuperačných jednotiek sa pohybuje na úrovni cca 40 % maximálneho výkonu. Ak potom budeme počítať s tlakovou stratou 100 Pa, naša rekuperačná jednotka by mala mať maximálny výkon na úrovni 300 – 600 m3/hod.
Ak si do vzorca vložíme nami odporúčanú rekuperačnú jednotku Komfovent R400V, tak je pri svojom maximálnom výkone 287 m3/hod, pod spodnou hranicou výkonnosti a na oko vám nezostáva nič iné iba stiahnuť po výkonnejšom modely. Na správne posúdenie je však hodnejšie zohľadniť reálne podmienky v dome a hlavne potrebu jeho obyvateľov. Prax totiž ukázala, že vo väčšine domov beží jednotka po celý rok len na minimálnom výkone čo je 60 m3/hod, a úplne to postačuje. Pri meraní koncentrácie CO2, čo je najlepší merateľný ukazovateľ, sa ukázalo že hladina koncentrácie aj pri plnej obsadenosti domu nepresiahla odporúča úroveň 1000 ppm. Je preto na zváženie každého či chcete systém tabuľkovo dokonalý alebo jednoduchý a funkčný.
Rozvody
K rekuperačnej jednotke patria pravdaže aj vzduchotechnické rozvody, ktoré svojimi vlastnosťami zásadne ovplyvňujú aj celkové správanie sa sústavy. Vo všeobecnosti platí, že s narastajúcou rýchlosťou prúdenia vzduchu narastá aj tlaková strata a preto rozvody s väčšími priemermi dopravia rovnaké množstvo vzduchu pri rovnakom objeme s menšími stratami. Zároveň platí pravidlo, že s narastajúcou rýchlosťou vzrastá aj hlučnosť systému. Na výber ponúkame z dvoch systémov Klimaflex a tepelnoizolačné AL, prípadne plastové. Výhody a nevýhody jednotlivých systémov si môžete porovnať nižšie.
Klimatizačné rozvody vyrobené z PE HD a PE LD priemeru DN 90 ponúkame v dvoch variantoch, ktoré predávame pod pracovným názvom Klimaflex. Vnútorný pracovný priemer je 75 mm. Rozvod vzduchu do jednotlivých vetiev je z centrálnych rozvádzačov (boxov). Systém je ucelený a obsahuje všetky potrebné komponenty na realizáciu rozvodov. Rozvody sú štandardne v antistatickej úprave, ľahko čistiteľné. Za príplatok je možné objednať verziu s antibakteriálnou úpravou, ktorá po celú dobu životnosti znižuje riziko tvorby baktérií, húb a plesní.
Výhody:- Jednoduchá montáž
- Antibakteriálna a antistatická úprava
- Možnosť zaliatia do betónu
- Systém sa dá jednoducho čistiť
- Primerane veľké priemery potrubí, ktoré sú z vnútornej strany takmer hladké
- Vyššia cena, aj keď v porovnaní s konkurenciou stále výhodná
Najlacnejší využívaný druh rozvodov. Vnútornú časť tvorí PVC pokovaná fólia vystužená oceľovým drôtom, ktorá zabezpečuje vzduchotesnosť a pevnosť. Ďalšiu vrstvu tvorí tepelná izolácia a vonkajšia Al fólia ako ochranný obal. Hadica je veľmi ohybná a realizácia rozvodov je stromovým spôsobom.
Výhody:- Priaznivá cena
- Vysoká flexibilita
- Malé tlakové straty pri dostatočnom napnutí
- Jednoduchá montáž
- Potrubia sa reálne nedajú čistiť, vhodné realizovať výmenou
- Vyžadujú dostatok miesta
- Riziko poškodenia nesprávnou montážou
Plastové rozvody sa využívajú ako doplnkový program pri riešení bočných vyústení alebo prechodov úzkymi priestormi. Komponenty sú plne kompatibilné s Al tepelnoizolačnými hadicami. Systém sa realizuje stromovým spôsobom a obsahuje kruhové aj štvorhranné prierezy.
Výhody:- Zvyšuje variabilitu rozvodov
- Nízke tlakové straty pri kruhových prierezoch
- Skrátenie dráhy rozvodov pri bočných vyústeniach
- Vyššia cena
- Vyžaduje presné zameranie a veľa komponentov
- Zlé akustické vlastnosti pri šírení zvuku