Rekuperácia

Moderné domy sa už bez systému riadeného vetrania s rekuperáciou nezaobídu. V zásade je rekuperácia spätným záskavaním tepla. Spätné získavanie tepla zo znehodnoteného vzduchu má účinnosť 60 – 99%, čo predstavuje výrazné úspory tepla pri vykurovaní.

Mám záujem o cenovú ponuku

Majú rekuperácie účinnosť na 99%?

Určite to poznáte, keď v rámci marketingu kupujete napr. USB kľúč s kapacitou 16 GB a v skutočnosti mu pekný kus chýba, alebo keď vaše auto má papierovú spotrebuje 3,6l/100 km, ale v realite pod 5l/100km nikdy neprejde. Je skutočne možné, aby aj rekuperačné jednotky odovzdávali teplo s účinnosťou nad 90 %? Vedia skutočne toľko ušetriť a nie je to len marketing?

Viac o účinnosti rekuperácie

V prvom rade si treba uvedomiť, že riadené vetranie ako také nám v prvom rade zabezpečuje dostatočnú výmenu vzduchu, čo vetranie oknom nedokáže zabezpečiť. Takže spochybňovať opodstatnenosť riadeného vetrania je rozhodne nesprávne. Budeme sa preto zaoberať len účinnosťou spätného získavania tepla v rôznych podmienkach.

Vyberáme rekuperáciu

Centrálnu rekuperačnú jednotku pre celý objekt je potrebné voliť takú, aby mala dostatočný výkon s prihliadnutím na potreby obyvateľov a veľkosť objektu, ale aj na dĺžky rozvodov a s tým spojenými tlakovými stratami.

Pre výpočet optimálneho vetraného množstva vzduchu sa používa viacero metód. Jedna metóda posudzuje veľkosť vnútorného objemu, kde sa uvažuje o úrovni 0,3 – 0,6 objemu vzduchu za hodinu. Druhá prihliada na počet osôb v objekte, kde sa počíta s výmenou vzduchu na úrovni 15 – 30 m3/hod/osoba. Obidve metódy majú relatívne veľký rozptyl a tak pre ilustráciu vytvoríme imaginárny model, ktorý by nám mal dať jednoznačnú odpoveď, akú výkonnú rekuperačnú jednotku potrebujeme.

Viac rád pre výber rekuperácie

Riadené vetranie nie len pre pasívne domy

Moderné, nielen nízkoenergetické domy a pasívne domy sa už bez systému riadeného vetrania s rekuperáciou nezaobídu. V zásade je rekuperácia spätným získavaním tepla. Do domu privádzaný vzduch sa predhrieva teplým odpadovým vzduchom. Spätné získavanie tepla zo znehodnoteného vzduchu má účinnosť 60 – 99 %, čo predstavuje výrazné úspory tepla pri vykurovaní. Ak máte zemný výmenník tepla, poslúži vám aj v letných horúcich dňoch na chladenie ako klimatizácia.

Systém vetrania s rekuperáciou tepla zároveň zabezpečuje optimálnu výmenu vzduchu v objekte. Objekty sú vetrané automaticky i v čase, keď nie sú obývané, ale s nižšou intenzitou výmeny vzduchu. Je potrebné si však uvedomiť, že nejde o vykurovanie, ale iba o zaistenie nutnej výmeny vzduchu a je teda potrebné v objekte uvažovať o nezávislej vykurovacej sústave i zdroji tepla.

Riadené vetranie je pritom ideálna protiradónová ochrana.

Vedeli ste, že v dome s riadeným vetraním sa nepráši? Vďaka filtrom sa do domu nedostane prach, peľ ani rôzny hmyz, a tak si nielen alergici prídu celý rok na svoje.

Venus Comfort verzus Komfovent R400V

Ponúkame porovnanie dvoch veľkých hráčov v kategórii do 300m3/h. Rozdiel v cene viac ako 1000€ je určite silný faktor. Najprv si pozrite vybrané tabuľkové údaje, ktoré si ďalej rozoberieme podrobnejšie.

 Komfovent R400VVenus comfort
Cena2257€1182€
Verziaveritkálnavetikálna
Rozmery jednotky547x600x495550x550x285
Hmotnosť jednotky42 kg15 kg
Typ motoraECEC
Príkon ventilátora max.2x70 W2x60W
Nominálny prietok vzduchu300 m3/h275m3/h
Typ rekuperátoradoskový dvojitýdoskový
Tepelná účinnosť max.90%90%
Bypass letnýpoloautomatickýautomatický
Rozmrazovaniebypasspomerové aj bypass
Ohrievačelektrický 1kWpríplatok 250€
Ovládací paneldotykový C6.1príplatok 80€
Pripojovacie potrubie4x160 mm4x125 mm
Typ filtrapanel (F7)panel (G3)

Prečítajte si celé porovnanie

Rady, ktoré sa môžu hodiť

 • pri dimenzovaní vetracieho systému použite pokiaľ možno čo najväčšie priemery vetracích kanálov. Znižuje sa tak tlaková strata výmenníka a hlučnosť systému. použite čo najmenej kolien a rôznych zalomení, ktoré by bránili plynulému prietoku vzduchu.
 • na vstup do rekuperačnej jedotky je vhodné osadiť tlmič hluku, ktorý bude zmierňovať šírenie hluku z exteriéru.
 • ešte pred výstavbou zvlážte možnosť výstavby zemného registra. Je to pomerne malá investícia s veľkým účinkom, ušetrí až 1000 kW/h/rok.
 • ak si plánujete veľký dom, ale iba pre troch, tak nepotrebujete výkonnejšiu rekuperáciu. Uvedomte si, že či v malom alebo vo veľkom, vždy dýchate rovnako.
 • neplánujte zbytočne dlhé rozvody vzduchotechniky, radšej nech sú krátke ale správne rozmiestnené. V každej miestnosti netreba prívod aj odsávanie. Prívody dávajte do obytných miestnosti (obývačka, spálňa, detská...). Odsávanie do kuchyne, WC, kúpeľne, chodby. Zabezpečíte si tak správnu cirkuláciu. Veľkosť špáry okolo interiérových dverí je určite dostatočná.
 • najhoršie čo môžete urobiť, je vzduchovú sústavu odstaviť a nepoužívať ju. Vlhko a nečistoty môžu vytvoriť pôdu pre plesne a baktérie. Pokiaľ v potrubí prúdi vzduch, podmienky pre mikroorganizmy sú veľmi nepriaznivé, nakoľko vonkajší v rekuperačnej jednotke zohriaty vzduch je veľmi suchý, v zime má len cca 15 %tnú vlhosť.

Tlakové straty v potrubiach

Vedeli ste, že?

 • Viete o tom že kondenz z rekuperácie alebo klimatizácie je vlastne čistá destilovaná voda zadarmo ? Tak prečo ju nevyužiť do auta či žehličky ?
Nextklima aktuálne
 • Aké chyby neurobiť pri výbere klimatizácie?

  Aké chyby neurobiť pri výbere klimatizácie?

  Klimatizačná jednotka nie je klasický domáci spotrebič. Dôležitú úlohu tu zohráva kvalitná montáž, ktorú by mala urobiť firma so skúsenosťami,…
 • Kam s vonkajšou jednotkou?

  Kam s vonkajšou jednotkou?

  Vonkajšiu jednotku ako súčasť klimatizácie do bytu či domu je ideálne umiestniť tak, aby čo najmenej narúšala exteriér budovy, zároveň…
 • Rotačné rekuperátory

  Rotačné rekuperátory

      Moderní rotační výměníky tepla v rekuperačných jednotkách.   Díky legislativnímu tlaku EU na snižování energetické náročnosti budov, prožívají systémy…
 • Ako znížiť náklady pomocou rekuperácie

  Ako znížiť náklady pomocou rekuperácie

  Možnosti znižovania spotreby energie rekuperáciou   Rekuperácia tepla sa navrhuje v prevažnej miere v pasívnych domoch. Nič nebráni tomu, aby…