fbpx

Venus Comfort verzus Komfovent R400V

Venus Comfort je typický predstaviteľ segmentu pasívnych rekuperácií s protiprúdovým výmenníkom so snímačom teploty umiestneným pred výmenníkom. Na výber máme dva druhy rozmrazovania, pomocou bypassu alebo zmenou prietoku prúdenia vzduchu. Ešte predtým musím zdôrazniť, že udržiavanie výmenníka nad bodom mrazu je veľmi dôležité, pretože ak by nám zamrzol kondenz odchádzajúceho vzduchu, tak by nám jednotku upchalo a jednotka by v lepšom prípade len hučala naprázdno. 

Ponúkame porovnanie dvoch veľkých hráčov v kategórii do 300 m3/h. Rozdiel v cene viac ako 1000€ je určite silný faktor. 

Mám záujem o cenovú ponuku

Porovnanie

Oba modely sú vo verzii na zavesenie na stenu. Oba majú vyústenia nahor.Už na prvý pohľad je vidieť, že rekuperácia  Komfovent R400V je dvojnásobne väčšia akoVenus. Pri porovnaní hmotnosti je rozdiel ešte výraznejší.Konštrukcia Venusu pozostáva z polyuretánového monobloku, do ktorého sú vsunuté všetky ostatné komponenty, takže tu nehľadajte ani kúsok kovu navyše. Naproti tomu Komfovent R400V má silnú kovovú konštrukciu, v ktorej sú prehľadne umiestnené všetky komponenty. Hmotnosť však nehovorí nič o schopnostiach. Za kvalitu vyhotovenia však určité patrí bod rekuperácii Komfovent R400V.

Komfovent má elektronický komutovaný EC motor, Venus má motory na striedavý prúd. Papierovo má Komfovent R400V o 25 m3/h vyšší výkon. Jeho motory majú pri maximálnom výkone o 20 W vyššiu spotrebu. Uvidíme, ako to bude v reálnej prevádzke pri nižších výkonoch.

V komfovente je doskový, vo venuse protiprúdový výmenník. Komfovent R400V ho má navyše dvojitý hliníkový. Venussi vystačil aj s ľahučkým plastovým. Papierovo má Venuslepšiu účinnosť rekuperácie tepla, ale nedá sa to z dostupných podkladov overiť a tak ich budeme považovať za vyrovnaných súperov.

Venus má automatický letný bypass. Komfovent sa uspokojil s poloautomatickým, ktorý treba v prípade potreba aktivovať. V tejto kategórií má jednoznačne na vrch venus.

Ochranu proti zamrznutiu má Venus zabezpečenú dvojakým spôsobom, zmenou pomerov výkonov ventilátorov v prospech odchádzajúceho vzduchu alebo bypassom. Komfovent R400V má zimný bypassov, ktorý automaticky rozmrazuje jednotku odchádzajúcim vzduchom. Na oko je to vyrovnané, ale realita je zásadne iná. Zatiaľ čo Komfovent začína so systom rozmrazovania až pri teplote okolo -8 stupňov, Venus už pri teplote +5 začína s protimrazovou ochranou čo výrazne zhoršuje jeho účinnosť rekeperácie tepla v pri chladnejších teplotách. V tejto kategórii jednoznačne víťazí Komfovent.

Rekuperáčná jednotka Komfovent R400V je už v základe vybavený elektrickým dohrevom, ktorý zabezepčí zvýšenie teploty prichádzajúceho vzduchu na požadovanú teplotu. Venus má túto funkciu  za príplatok aj to len ako samostatné externé zariadenie ktoré nedokáže komunikovať so samotnou jednotkou. V tomto ohľad si Komfovent R400V zaslúži veľké plus.

Komfovent R400V má dotykový panel s 10 m káblom. Za komfort ovládanie považujem napojenie na domácu wifi siet,z pohodlia sedačky si viete zmenit požadované parametre vetrania.Komfovent R400V má na sebe piate hrdlo na priamy odťah od digestora, ktorý obchádza výmenník, a tak chráni jednotku pred znečistením a zároveň účinnejšie a rýchlejšie odťahuje opotrebovaný vzduch priamo od sporáka. Na druhej strane je to len možnosť, ku ktorej si musíte dokúpiť systém servopohonov čo výrazne zvyšuje cenu a tak sa prakticky nevyužíva. Venustúto voľbu nemá. Filtrácia vzduchu voVenuse je v základe umývateľné mechanické filtre, ku ktorým sa dajú dokúpiť peľové filtre. Ich vkladanie je však nekomfortné a celkovo výmena filtrov je niekedy komplikovaná, zvlášť ak sa vám nedarí otvoriť prístupové dvierka, lebo sú zaseknuté. Pri Komfovent R400V sú použité jednorázové filtre s vysokou účinnosťou triedy F7 s 12-krát väčšou absopčnou plochou ako súper. Filter je vlastne kópiou peľového filtra, ktorý sa používa napríklad v automobiloch. Prístup k filtrom sa realizuje zložením predného krytu rekuperačnej jednotky. Cena filtrov do Komfoventu je 25€, ale vydrží podstatne dlhšie, a filtruje vzduch oveľa účinnejšie. Za kvalitu filtrovania vzduchu dávam bod Komfovent R400V.

 

Mám záujem o cenovú ponuku

Zhrnutie

Odhliadnúc od všetkých doposiaľ spomenutých rozdielov je medzi jednotkami jeden zásadný rozdiel, a to v schopnosti zabezpečovania výmeny vzduchu pri určitej tlakovej strate. Pri tlakovej strate rozvodov 100 Pa, čo je bežná tlaková strata, je jeho reálna schopnosť vetrať už značne obmedzená. Pri reálnej prevádzke tak dopraví podstatne viac vzduchu ako jeho súper, respektíve rovnaké množstvo vzduchu, ale pri oveľa nižšom výkone a menšej spotrebe energií. 

Mám záujem o cenovú ponuku

Nextklima aktuálne