Klimatizácia

Pri stavbe domu máte viacero možností, ako si v novom bývaní zabezpečiť príjemnú klimatizáciu nielen v zime, ale aj v lete – od vhodne umiestnených listnatých stromov, cez tieniacu techniku až po chladiace okruhy zabudované v stenách a stropoch.

Nehodláte sa už doma „dusiť vo vlastnej šťave“ a rozhodli ste sa kúpiť si klimatizáciu?

Dôležité je nielen vybrať si tú správnu, ale ju aj správne namontovať a používať. Pri stavbe domu máte viacero možností, ako si v novom bývaní zabezpečiť príjemnú klimatizáciu nielen v zime, ale aj v lete – od vhodne umiestnených listnatých stromov, cez tieniacu techniku až po chladiace okruhy zabudované v stenách a stropoch. Treba však na to myslieť dostatočne včas. Ak bývate v byte alebo v staršom dome a neplánujete veľkú rekonštrukciu, overeným liekom na horúčavy je klimatizácia typu split.

Klimatizácie typu Split zoznámte sa

Ide vlastne o tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, kde kvapalina v chladiacom okruhu na jednej strane teplo zo vzduchu odoberá (vnútorná jednotka) a na druhej odovzdáva (vonkajšia jednotka). Klasické klimatizácie teda pozostávajú z jednej vonkajšej a z jednej až piatich vnútorných jednotiek (systém split alebo multisplit). Vo vonkajšej jednotke je zabudovaná najhlučnejšia časť zostavy (čerpadlo), takže hluk v interiéri sa obmedzuje na šum prúdiaceho vzduchu. Vnútorné jednotky, obsahujúce rôzne filtre a kvalitné technológie, môžu mať rôznu konštrukciu (parapetné, kazetové, podstropné...), v bytoch sú však najobľúbenejšie nástenné typy.

Čo všetko dokáže?

Aj keď si pri slove klimatizácia väčšinou predstavíme ochladzovanie vzduchu, väčšina dnešných zariadení tohto typu dokáže vzduch aj ohrievať, upraví tiež jeho vlhkosť, odstráni nečistoty a prach, pachy, baktérie, vírusy či alergény ako peľ, roztoče a pod.

Podľa čoho si vybrať

„V prvom rade by ste sa mali zamyslieť nad tým, čo od klimatizácie očakávate,“ radí Ľubica Koštialiková zo spoločnosti Daikin. „Či vám postačia základné nastavenia, ako sú chladenie, kúrenie, odvlhčovanie, alebo ste náročnejší užívateľ a máte radi sofistikovanejšie zariadenia s prémiovými funkciami. V obidvoch prípadoch však odporúčam porovnávať minimálne hlučnosť vnútornej jednotky a energetickú triedu klimatizácie, EER , COP  ktorá vyjadruje efektivitu jej prevádzky.“ Za kvalitné zariadenie s lepšími parametrami síce zaplatíte vyššiu cenu pri nákupe, ale budete mať dlhodobo nižšie náklady na prevádzku. „Dôležité je tiež osloviť kvalifikovanú realizačnú firmu, ktorá sa venuje predaju, montáži a servisu zariadení dlhodobo a má na to certifikovaný personál,“ zdôrazňujeme,poprípade overit dostupnosť náhradných dielov a pozáručný servis.V takom prípade budete mať istotu, že sa máte na koho obrátiť, ak by sa na zariadení náhodou vyskytla nejaká porucha.“

Ing. Ľubica Koštialiková, obchodná zástupkyňa spoločnosti Daikin

Ako neurobiť chybu pri výbere

Klimatizačná jednotka nie je klasický domáci spotrebič. Dôležitú úlohu tu zohráva kvalitná montáž, ktorú by mala urobiť firma so skúsenosťami, certifikovaná slovenským chladiarenským zväzom. Samozrejme, dôležitý je aj samotný produkt. Mal by byť od výrobcu, ktorý dbá v prvom rade na kvalitu.

Aký výkon potrebujete?

Tento dôležitý parameter sa nedá stanoviť odhadom, je potrebné ho vypočítať. Aj tu teda platí odporúčanie: obráťte sa na odborníkov. „Potrebný výkon závisí nielen od veľkosti miestnosti, ale aj od ďalších parametrov ako veľkosť a tienenie zasklených plôch, ich situovanie vzhľadom na svetové strany, lokalita, v ktorej sa byt alebo dom nachádza, atď.„Orientačne možno odhadnúť chladiaci výkon potrebný v bežnej obývačke s rozlohou asi 25 m2 približne na 2,5 – 3,5 kW. Obľube sa tešia najmä nástenné jednotky, ktoré sa dajú kúpiť už od 600 €, pri dizajnových jednotkách môže byť cena vniekoľkonásobná – aj pri klimatizácii platí, že zaDizajn sa platí.

Kam s vonkajšou jednotkou?

Vonkajšiu jednotku je ideálne umiestniť tak, aby čo najmenej narúšala exteriér budovy, zároveň by mala mať dostatočný prísun vonkajšieho vzduchu a dôležitá je aj prístupnosť pri servise. Jej vzdialenosť od vnútornej jednotky musí pritom rešpektovať limity dané výrobcom. Je dobré mať na pamäti aj to, že ide o hlučné zariadenie, takže napríklad v blízkosti terasy vám radosť nebude robiť.

Vnútorná jednotka by mala interiér decentne doplniť, nemala by v ňom dominovať. Zároveň by mala byť umiestnená tak, aby vzduch, ktorý z nej prúdi, nefúkal priamo na ľudí v miestnosti. „Výšku aj smer prúdenia vzduchu je, samozrejme, možné nastaviť lamelami. Treba si pri tom uvedomiť, že ochladený vzduch vychádzajúci z klimatizácie je ťažký a asi po 2 m klesá k zemi. Obvykle je preto optimálne nasmerovať výškovú lamelu dohora, aby sa distribuovaný vzduch dostal čo najvyššie a začal padať až po strate svojej rýchlosti. Smerové lamely sa nastavujú tak, aby vzduch prúdil tam, kde je potrebné schladenie, prípadne do stredu miestnosti,“ odporúča zástupkyňa značky Daikin.

Montáž a údržba

„Pri montáži treba rátať aj so stavebnými úpravami, ich rozsah závisí od dohody s montážnou firmou. „Žiadny budúci užívateľ klimatizácie sa pritom nevyhne prepojeniu vonkajšej jednotky s vnútornou, a to párom izolovaných medených potrubí, v ktorých prúdi chladivo, a komunikačným káblom. Potrebný je aj odvod skondenzovanej vody, ktorá sa tvorí pri ochladzovaní vzduchu v interiéri. Tu je dôležité vhodné umiestnenie odvodu kondenzátu, aby ste napríklad neobťažovali susedov tým, že im bude kvapkať voda na parapet.“ Rozvody sa môžu zasekať do steny, takže ich nebude vidno. Ak sa chcete vyhnúť búraniu, nevyhnete sa viditeľným krycím lištám.

Zásadný je tiež pravidelný servis, pri ktorom sa vyčistia oba výmenníky tepla, skontroluje sa náplň chladiva aj všetky mechanické pripojenia a urobí sa dezinfekcia. Odborníci ho odporúčajú robiť dvakrát ročne, pred chladiacou a vykurovacou sezónou. Ak klimatizačné zariadenie obsahuje viac ako 3 kg chladiva, servis je z hľadiska platnej legislatívy povinný.

Klimatizácia ako ju nastaviť?

V horúčavách bývame malátni a unavení, s ochladzovaním interiéru však treba narábať opatrne. Inak vás čakajú nepríjemné stavy, od pálenia očí a slizníc až po prechladnutie. „Rozdiel medzi vonkajšou teplotou a nami nastavenou teplotou v interiéri by zo zdravotných dôvodov nemal byť väčší ako 6 °C.Keď je vonku 33 °C, čo nebýva výnimkou, predstava 27 °C v miestnosti síce veľmi nepoteší, teplota vzduchu však nie je jediným faktorom, od ktorého závisí náš pocit komfortu. Rovnakú teplotu totiž vnímame rozdielne pri rôznej vlhkosti vzduchu. Napríklad pri 25 °C a vlhkosti 40 % nám bude príjemne, ak sa však pri rovnakej teplote zvýši vlhkosť na 80 %, budeme mať pocit dusna a horúčavy. Dôležitú úlohu hrá aj prúdenie vzduchu, ktoré ovplyvňuje odparovanie vody z povrchu tela a jeho ochladzovanie. Pri rýchlejšom prúdení je nám teda chladnejšie – zvýšenie rýchlosti vzduchu o 0,1 m/s pociťujeme ako ochladenie o 2 až 3 °C. Práve prievanu, na ktorý je naše telo citlivé, pritom možno pričítať väčšinu nepríjemných dôsledkov pobytu v klimatizovanom priestore.

Inverter

Táto technológia je kľúčová – zabezpečuje príjemné fungovanie moderných klimatizácií (ich vyššiu efektivitu, a teda nižšiu spotrebu, nižšiu hlučnosť a dlhšiu životnosť). Na rozdiel od niekdajšej prevádzky, keď mal kompresor fixne stanovené otáčky a cyklicky sa rozbiehal na maximum a vypínal, dnes sa jeho výkon mení plynule – zvyšuje sa alebo znižuje podľa potreby v rozpätí 10 až 100 %.

Vykurovanie

Pri dnešných klimatizáciách je už celkom bežná možnosť „obráteného chodu“, to znamená, že môžu fungovať aj ako vykurovanie ohriatym vzduchom. Obvykle sa dá klímou kúriť pri vonkajších teplotách do –7 °C, teda najmä v prechodnom období, sú však aj také, ktoré zvládnu vykurovanie aj pri –20 °C. Režim chladenia utiahnu klimatizácie bežne až do vonkajších +43 °C, čo, dúfajme, u nás nikdy nenastane.

Odvlhčovanie a zvlhčovanie

Každá klimatizácia vzduch v miestnosti pri ochladzovaní zároveň aj odvlhčuje, čím udržiava jeho vhodnú relatívnu vlhkosť. Vysoká vzdušná vlhkosť by totiž mohla byť príčinou rôznych nežiaducich javov. Nižšia vlhkosť navyše prináša pocit väčšieho tepelného komfortu aj pri vyššej teplote v lete a nižšej v zime, čo znamená aj energetické úspory. Zvlhčovanie vzduchu je pri domácich klimatizáciách skôr výnimkou, keďže ide o drahú funkciu, ktorá je potrebná len vo fáze vykurovania. Dá sa však nahradiť vhodným režimom domácnosti či zvlhčovačom vzduchu.

Vetranie

Keďže splitová klimatizácia nedodáva do interiéru čerstvý vzduch, ale len upravuje ten, ktorý už v miestnosti je (chladí ho, ohrieva, odvlhčuje či ionizuje), nezabúdajte na pravidelné vetranie, ktoré má nielen v zime, ale aj v horúcom lete svoje pravidlá. Čerstvý vzduch by ste si mali dopriať najmä v noci a skoro ráno, inak vám prísun horúceho vzduchu, ktorý treba vychladiť, zbytočne zvýši náklady na prevádzku klimatizácie. Dostupné sú síce aj klimatizácie s funkciou vetrania, ide však už o náročnejšie zariadenia spojené s vetracím systémom. Ururu sarara. FTXZ 35N.

Ovládanie

Diaľkové ovládanie je bežnou súčasťou klimatizačného komfortu, s modernými zariadeniami však môžete komunikovať aj cez počítač alebo smartfón. Klimatizácia vám tiež poskytne informácie o svojej prevádzke či spotrebe energie, pamätá si obľúbené nastavenia, prípadne pripomenie čas na čistenie filtrov, niektoré zariadenia možno aj naprogramovať. Napríklad časovanie rýchleho ohrevu oceníte po návrate domov alebo ráno po prebudení. Táto funkcia jednotku vopred odmrazí a predhreje, čím ju pripraví na maximálny vykurovací výkon.Staro novinkou je ovládanie cez Wifi siet.

Efektivitu vidím v tom pokial idem domov z práce počas letných dní viem si cez smartfón zapnúť zapnúť klimatizáciu doma po príchode domov ma príjemne osvieži vychladená obývačka.Viem si skontrolovať stav klimatizácie či niekto nezabudol vypnúť.

Nextklima aktuálne
 • Rotačné rekuperátory

  Rotačné rekuperátory

      Moderní rotační výměníky tepla v rekuperačných jednotkách.   Díky legislativnímu tlaku EU na snižování energetické náročnosti budov, prožívají systémy ZZT doslova …
 • Ako znížiť náklady pomocou rekuperácie

  Ako znížiť náklady pomocou rekuperácie

  Možnosti znižovania spotreby energie rekuperáciou   Rekuperácia tepla sa navrhuje v prevažnej miere v pasívnych domoch. Nič nebráni tomu, aby sa systém …
 • Rekuperácie rozdelenie

  Rekuperácie rozdelenie

  Pojem rekuperácia, ktorý znamená spätné získavanie tepla, v súčasnosti zastáva významnú úlohu v individuálnej, občianskej aj priemyselnej výstavbe. V nedávnej minulosti bola …
 • Klimatizácia a baktérie

  Klimatizácia a baktérie

  Klimatizáciu môžeme definovať ako proces úpravy teploty, vlhkosti, čistoty a distribúcie vzduchu. Princíp fungovania klimatizačného zariadenia spočíva v tom, že toto zariadenia …